Arcadia Practice Aptitude Test Pack For 2023
Arcadia Practice Aptitude Test Pack For 2023 aids in enhancing your practice for Arcadia graduate assessment with extensive practice questions from the Arcadia Graduate Practice Pack, and featuring all the sections on the actual exams. This book provides insight into what to expect and helps you develop effective study strategies. Kick off your preparation with our Arcadia assessment prep bundle (all in one pack):
- Arcadia Numerical reasoning test / CEB/SHL style
- Arcadia Verbal reasoning test / CEB/SHL style
- Arcadia Diagrammatic / Logical Reasoning Tests / CEB/SHL style
With step-by-step explanations on every question, and hints on how to solve them faster.
About Arcadia company
Arcadia Group Ltd. is a British multinational retailing company headquartered in London, United Kingdom. Arcadia offers its graduate programs in a range of exciting business areas.
Arcadia Aptitude tests formats; What to expect:
Arcadia mostly uses CEB/Gartner (SHL) style tests for its candidate selection. The sections on the assessments may include any of the following test sections, depending on the role that you applied to and also the country you are applying from:
- Numerical Reasoning
- Verbal Reasoning
Free Arcadia Graduate Practice Pack Sample Questions
Question-1
What was the difference in average cost per machine employed between Line A and Line C in August?
A. 22
B. 57
C. 5,912
D. 430,000
E. 107,650
EXPLANATION The average production cost per machine employed by Line A in August is 0.62 x 37 The average production cost per machine employed by Line C in August is 0.45 x 16.5 Difference = 0.45 x 16.5 – 0.62 x 37 = 57.31 ≈ 57 Answer: (B)
Question-2
What was the average cost per machine employed across all three lines in June?
A. 875
B. 3,520
C. 3,537
D. 4,752
E. None of the above
EXPLANATION: Total production across the three lines = 201 308 215 = 723 Average cost per unit production across the three lines = (0.62 0.54 0.45)/3 = 0.5367 Cost across the three production lines = 0.5367 X 723 = 388.02 But the total machine employed across the three lines = 25 35 50 = 110 cost per unit machine = 388.02 / 110 = 3.527 in 000’s = 3,527 = 3520 (Safe Choice) Advice: Don’t get bogged down by questions like these. Move on when a question is taking beyond normal. Answer: (B)
Question-3
What was the average cost per machine employed across all three lines in Aug?
A. 1209
B. 3,220
C. 3,740
D. 4,752
E. 4,985
Answer: (A)
Handpicked Related Practice Packs
- Bloomberg Graduate Assessment Practice Questions pack
- BMW Graduate Assessment Practice Question pack
- BP Graduate Assessment Practice Questions pack
- CHEVRON Graduate Assessment Practice Questions pack
- Atkins Graduate Assessment Practice Questions pack
FAQ
Download from Account: Login to your Testpremier account at www.testpremiercom/my-account
Download from email. Simply open your email Inbox or Promotions folder to download.
If you need further support, email to support @ testpremier.com. We respond as fast as possible.
James (verified owner) –
Questions were simple and thorough